ELC-3GN3R3N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 2.934
Datasheet
3.3 µH Unshielded Inductor 970 mA 130mOhm Nonstandard
ELC-3GN3R3N
DigiKey Part Number
PCD2051TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELC-3GN3R3N
Description
FIXED IND 3.3UH 970MA 130 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)