EEV-TG1J221Q
DigiKey Part Number
PCE3661TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3661CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3661DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1J221Q
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-TG1J221Q Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
227.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C