EEV-TG1H681UM
DigiKey Part Number
PCE3656TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3656CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3656DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1H681UM
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 150mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG1H681UM Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
585 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C