EEV-TG1E471Q
DigiKey Part Number
PCE3641TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3641CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3641DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1E471Q
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG1E471Q Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C