EEV-TG1E222M
DigiKey Part Number
PCE3637TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3637CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3637DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1E222M
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 75mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-TG1E222M Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
845 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C