EEV-TG1C332M
DigiKey Part Number
PCE3628TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3628CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3628DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1C332M
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 75mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG1C332M Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
845 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C