EEV-TG1C102UQ
DigiKey Part Number
PCE3621TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3621CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3621DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-TG1C102UQ
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEV-TG1C102UQ Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
520 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C