EEV-FK1V681V
DigiKey Part Number
P124638TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124638CT-ND - Cut Tape (CT)
P124638DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1V681V
Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV-FK1V681V Models
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.543" (13.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C