EEV-FK1K151Q
DigiKey Part Number
PCE3494TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3494CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3494DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1K151Q
Description
CAP ALUM 150UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-FK1K151Q Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
320 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C