EEV-FK1H681V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEV-FK1H681V |
Description | CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEV-FK1H681V Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.208 A @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 1.61 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 73 mOhms |
Capacitance | Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm) |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |