EEV-FK1E330P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 9.465
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 10.193
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 405
Similar
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
Chemi-Con
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV-FK1E330P
DigiKey Part Number
PCE3406TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1E330P
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV-FK1E330P Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
360 mOhms
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C