EEV-FK1C472M
DigiKey Part Number
PCE3461TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE3461CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE3461DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV-FK1C472M
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV-FK1C472M Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.545 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C