EEU-TP1E332SB
DigiKey Part Number
P15699CT-ND - Cut Tape (CT)
P15699TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-TP1E332SB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEU-TP1E332SB Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.368 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.47 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C