EEU-HD1H561SB
DigiKey Part Number
P15759CT-ND - Cut Tape (CT)
P15759TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1H561SB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
560 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1H561SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C