EEU-HD1E102B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 697
Datasheet
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-HD1E102B
DigiKey Part Number
P15736CT-ND - Cut Tape (CT)
P15736TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1E102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-HD1E102B Models
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
782 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C