EEU-FR1J471 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 682
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 502
Datasheet
In Stock: 6.410
Rubycon
In Stock: 1.053
Rubycon
In Stock: 296
In Stock: 932
In Stock: 838
Chemi-Con
KEMET
470 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1J471
DigiKey Part Number
P15415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1J471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.496 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.995 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C