EEU-FR1J221L
DigiKey Part Number
P15409-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J221L
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1J221L Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
33 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C