EEU-FR1H821S
DigiKey Part Number
P14464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H821S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
820 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1H821S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.153 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.87 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
19 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C