EEU-FR1H221B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 768
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
In Stock: 99
Similar
Chemi-Con
Similar
Nichicon
Nichicon
Rubycon
Rubycon
In Stock: 6
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1H221B
DigiKey Part Number
P15375CT-ND - Cut Tape (CT)
P15375TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1H221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1H221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.155 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C