EEU-FR1E470H
DigiKey Part Number
10-EEU-FR1E470HCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FR1E470HTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E470H
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1E470H Models
Ripple Current @ Low Frequency
196 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
280 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
300 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C