EEU-FR1E332B
DigiKey Part Number
P15358CT-ND - Cut Tape (CT)
P15358TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E332B
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1E332B Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.056 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.82 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
14 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C