EEU-FR0J471
DigiKey Part Number
P15398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR0J471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR0J471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
341.25 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
455 mA @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
130 mOhms
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C