EEU-FM1H102CY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 8.192
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 31
In Stock: 238
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
In Stock: 148
In Stock: 309
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EEU-FM1H102CY
DigiKey Part Number
10-EEU-FM1H102CY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1H102CY
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.49 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.32 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
16 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C