EEU-FK1A272S
DigiKey Part Number
P124261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FK1A272S
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FK1A272S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.44 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C