EEU-FC1J820B
DigiKey Part Number
10-EEU-FC1J820BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-FC1J820BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FC1J820B
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
82 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FC1J820B Models
Ripple Current @ Low Frequency
347.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
535 mA @ 100 kHz
Impedance
256 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C