EEU-FC1A101SH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEU-FC1A101SH |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEU-FC1A101SH Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 113.8 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 175 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 800 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Voltage - Rated 10 V | Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm) |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |