EEU-ED2G330SB
DigiKey Part Number
10-EEU-ED2G330SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-ED2G330SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2G330SB
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL TH
Detailed Description
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-ED2G330SB Models
Ripple Current @ Low Frequency
292 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
730 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C