EEU-ED2E220B
DigiKey Part Number
P19624CT-ND - Cut Tape (CT)
P19624TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2E220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-ED2E220B Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
224 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
560 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C