EEU-ED2D820S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 300
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
82 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-ED2D820S
DigiKey Part Number
P13528-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-ED2D820S
Description
CAP ALUM 82UF 20% 200V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-ED2D820S Models
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C