EEU-EB1H221B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 768
In Stock: 99
Direct
Rubycon
Rubycon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1H221B
DigiKey Part Number
P19609CT-ND - Cut Tape (CT)
P19609TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1H221B
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1H221B Models
Ripple Current @ Low Frequency
234 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
304.2 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C