EEH-ZV1H151UV
DigiKey Part Number
10-EEH-ZV1H151UVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZV1H151UVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZV1H151UVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZV1H151UV
Description
CAP ALUM HYBRID 150UF 50V SMD
Detailed Description
150 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 15mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
EEH-ZV1H151UV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
645 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C