EEH-ZT1V151V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZT1V151VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZT1V151VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZT1V151VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZT1V151V
Description
CAP ALUMHYB 150UF 20% 35V SMD
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZT1V151V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
435 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C