EEH-ZS1E102UP
DigiKey Part Number
10-EEH-ZS1E102UPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZS1E102UPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZS1E102UPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZS1E102UP
Description
CAP ALUMHYB 1000UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZS1E102UP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C