EEH-AZT1H680B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZT1H680BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZT1H680BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZT1H680B
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V TH
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZT1H680B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
405 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
68 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C