EEH-AZSV471UB
DigiKey Part Number
10-EEH-AZSV471UBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZSV471UBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZSV471UB
Description
CAP ALUM HYBRID 470UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-AZSV471UB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
700 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C