EEF-UE0D561ER is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.623
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 929
560 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 12mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-UE0D561ER
DigiKey Part Number
PCE4498TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UE0D561ER
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-UE0D561ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm