EEF-SX0E471E4
DigiKey Part Number
PCE5042TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE5042CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE5042DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0E471E4
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Detailed Description
470 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 4.5mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-SX0E471E4 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
8.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
470 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5mOhm