EEF-SL0E101ER is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 3.676
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 610
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 100
100 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-SL0E101ER
DigiKey Part Number
PCE4475TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SL0E101ER
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 2.5V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-SL0E101ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Capacitance
100 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm