EEF-CD1A390ER
DigiKey Part Number
PCE4943TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CD1A390ER
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 25mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEF-CD1A390ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
39 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
10 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm