EEE-TKE681UAQ
DigiKey Part Number
PCE4887TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4887CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4887DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TKE681UAQ
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD
Detailed Description
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TKE681UAQ Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C