EEE-TG1K330UP
DigiKey Part Number
PCE4103TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4103CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-TG1K330UP
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V SMD
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.3Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEE-TG1K330UP Models
Ripple Current @ Low Frequency
45.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
70 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C