EEE-HD1E4R7AR
DigiKey Part Number
PCE4955TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4955CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4955DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HD1E4R7AR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Detailed Description
4.7 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HD1E4R7AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
28.9 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
12 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C