EEE-HBC470UAR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HBC470UAR |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HBC470UAR Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 39 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 66.3 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |