EEE-HB1A221AP
DigiKey Part Number
PCE4739TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4739CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4739DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1A221AP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HB1A221AP Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
272 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C