EEE-HA1A221XP
DigiKey Part Number
PCE4173TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4173CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4173DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HA1A221XP
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HA1A221XP Models
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
204 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C