EEE-FK1A242SQ
DigiKey Part Number
P122488TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122488CT-ND - Cut Tape (CT)
P122488DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK1A242SQ
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2400 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-FK1A242SQ Models
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C