EEE-1CA4R7NR
DigiKey Part Number
PCE4290TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4290CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4290DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-1CA4R7NR
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EEE-1CA4R7NR Models
Ripple Current @ Low Frequency
20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
34 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C