EEA-GA1E150
DigiKey Part Number
P14489-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1E150
Description
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
15 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEA-GA1E150 Models
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
69.75 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C