EEA-GA1C470H is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 34.954
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2.795
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 51
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 11
Nichicon
In Stock: 358
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EEA-GA1C470H
DigiKey Part Number
P15795CT-ND - Cut Tape (CT)
P15795TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEA-GA1C470H
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEA-GA1C470H Models
Ripple Current @ Low Frequency
77 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
119.4 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C