ECW-U4273V17
DigiKey Part Number
PCF1431TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCF1431CT-ND - Cut Tape (CT)
PCF1431DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECW-U4273V17
Description
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC 2420
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 157V 400V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 2420 (6050 Metric)
EDA/CAD Models
ECW-U4273V17 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Tolerance
±5%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - AC
157V
Applications
DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
400V